Strefa Turnieju
presented by

EHF EURO 2002

V Mistrzostwa Europy Mężczyzn odbyły się w Szwecji, w dniach od 25 stycznia do 3 lutego 2002 roku.

Były to pierwsze EHF Mistrzostwa Europy, podczas których wprowadzono nowy system rozgrywek - z 16 drużynami zamiast 12.

Turniej finałowy miał dramatyczne zakończenie; Szwecja zdobyła swój czwarty tytuł mistrza Europy, pokonując po dogrywce Niemcy 33:31 i zostając pierwszym gospodarzem imprezy, który zdobył mistrzowską koronę.

Brązowy medal zdobyła Dania, pokonując w meczu o trzecie miejsce Islandię 29:22.

Najważniejsze wydarzenie w europejskiej piłce ręcznej okazało się sukcesem - transmitowane do ponad 40 krajów mecze obejrzało prawie 300.000 widzów.

Przekazy medialne z turnieju pobiły dotychczasowe rekordy - w Szwecji zjawiło się ponad 600 przedstawicieli mediów relacjonujących mistrzostwa.

Najlepszym strzelcem turnieju - z 58 zdobytymi bramkami - został charyzmatyczny Islandczyk Olafur Stefansson, a nagrodę dla najlepszego zawodnika otrzymał Szwed Magnus Wislander.

Iceland's charismatic Olafur Stefansson became the tournament's top scorer with 58 goals, while Sweden's Magnus Wislander was awarded best player.